Pięć sposobów na dobrą pracę
Choć tylko co dziesiąty pracujący Polak aktywnie szuka nowego pracodawcy, to ponad połowa badanych jest gotowa na zawodową zmianę. Jak mogą zwiększyć swoje szanse na sukces?
Jeszcze przed rokiem w wielu branżach wystarczyło nie blokować połączeń i maili od rekruterów, by szybko znaleźć nową i bardzo często lepiej płatną pracę. Dowód? Badanie firmy rekrutacyjnej Antal z lata 2022 r., w którym specjaliści i menedżerowie oceniali, że w ciągu ostatniego roku otrzymali średnio po osiem ofert pracy, czyli o 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordowy, bo niemal trzykrotny, wzrost liczby propozycji pracy (z 12 aż do 32) notowali przedstawiciele branży IT, ale łowcy głów zabiegali też intensywnie o specjalistów od administracji, HR czy logistyki.
Ten rekrutacyjny boom latem, a jeszcze bardziej – jesienią, zaczął już wyraźnie słabnąć. I to nawet w branży IT, gdzie po raz pierwszy od prawie dwóch lat rekruterzy są coraz częściej zaskakiwani dużą liczbą zgłoszeń na ogłoszenia o pracy.
Co prawda, w niedawno opublikowanym badaniu agencji zatrudnienia Randstad tylko co dziesiąty pracujący Polak mówił o aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia, lecz 45 proc. ankietowanych przyznało, że rozglądają się za ofertami. Widać też znaczący wzrost aktywności w niektórych grupach. Wśród kierowników średniego szczebla odsetek tych, którzy aktywnie szukają nowego pracodawcy, wzrósł do 16 proc., czyli dwukrotnie, licząc rok do roku, a wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta