W Europie rodzi się nowy ład
Polska może skorzystać na rosnących aspiracjach Paryża i francusko-niemieckich tarciach w sprawach bezpieczeństwa.
W sprawie dostawy leopardów Ukrainie, oprócz samego faktu wsparcia i dostarczenia czołgów, chodziło również o utrzymanie spójności Zachodu względem Rosji i sojuszniczą solidarność. Zapoczątkowane przez Polskę naciski dyplomatyczne na Niemcy zakończyły się sukcesem, ale trwająca kilkanaście dni batalia o zgodę Niemiec pozostawiła znaczącą rysę na ich wizerunku. Koalicja państw najmocniej wspierających Ukrainę może teraz mieć poważne wątpliwości co do wiarygodności Republiki Federalnej Niemiec na zewnątrz, jak i wewnętrznej sterowności państwa kierowanego przez kanclerza Scholza. W trudnych czasach, gdy wisi nad nami niebezpieczeństwo rosyjskiej agresji, solidarność i spójność w działaniu to najcenniejsza waluta. Niemcy właśnie znacząco ją osłabiły.
Tarcia w tandemie
Jakby tego było mało, tarcia widać także w do tej pory całkiem zgodnym niemiecko-francuskim partnerstwie na szczeblu unijnym. Przeforsowanie w Bundestagu wartego 200 mld euro pakietu pomocy publicznej dla niemieckich firm w związku z wysokimi cenami energii zostało we Francji bardzo źle przyjęte – jako zaburzenie zasad unijnej konkurencji. Niemieckie zagrywki protekcjonistyczne zagrywki są nie w smak Francji, która na podobne posunięcia nie jest w stanie sobie pozwolić.
Niemcy i Francję do tej pory łączyło raczej niechętne pomaganie Ukrainie, powolne przekazywanie uzbrojenia i pomocy dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta