Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Startują programy regionalne

13 lutego 2023 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
Katowice są przykładem udanego procesu odchodzenia od węgla. Nowe fundusze UE dla regionów to sporo pieniędzy na takie cele
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Katowice są przykładem udanego procesu odchodzenia od węgla. Nowe fundusze UE dla regionów to sporo pieniędzy na takie cele

Ze sporym opóźnieniem, ale marszałkowie ogłaszają sukces: już od wiosny do regionów zaczną płynąć pieniądze z nowego unijnego budżetu. W ciągu roku programy powinny rozkręcić się na dobre.

Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021–2027 została oficjalnie zainaugurowana 8 lutego. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie unijni oficjele przyznali certyfikaty wszystkim polskim programom operacyjnym, co oznacza oficjalne zielone światło do ich uruchomienia.

To znakomita informacja dla wszystkich, bo w końcu, ze sporym przecież opóźnieniem, 76 mld zł funduszy UE dla Polski przestanie być papierowych zapisem, a stanie się realnym źródłem wsparcia.

32 mld euro dla regionów

„Życie Regionów” sprawdziło, jak idą przygotowania do startu nowego unijnego rozdania w województwach. W ramach regionalnej części marszałkowie mają do dyspozycji aż 44 proc. całego budżetu dla Polski, co jest najwyższym poziomem do czasu wejścia Polski do UE.

Największym beneficjentem ma być województwo śląskie, bo program Fundusze Europejskie dla Śląska to aż 5,14 mld euro, przy czym w tej kwocie dużą część stanowi Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Na tle Śląska pula pieniędzy dla pozostałych regionów może nie robi już tak dużego wrażenia, ale to wciąż dużo – Łódzkie i Małopolska mają do wykorzystania po ok. 2,7 mld euro, a Lubelskie, Podkarpackie, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Mazowsze – w przedziale od 2,1 mld euro (dla Mazowsza) do 2,4 mld euro (dla woj. lubelskiego). Dla Kujaw i Pomorza, Warmii i Mazur, Pomorza oraz Pomorza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12495

Wydanie: 12495

Spis treści
Zamów abonament