Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty finansowania dłużnego wyłączone z kosztów podatkowych

13 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Michał Tratkiewicz

Ujemne różnice kursowe powstałe przy spłacie pożyczek w walucie obcej jako element kosztów finansowania dłużnego podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 listopada 2022 r. (sygn. akt II FSK 652/20).

Spółka zawarła umowę pożyczki w walucie obcej. Umowa zakłada dokonywanie spłat rat bezpośrednio w walucie obcej. Wiąże się to z potrzebą gromadzenia przez spółkę środków w tej walucie, co z kolei oznacza powstanie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych.

W związku z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących niedostatecznej kapitalizacji spółka powzięła wątpliwość, czy ewentualnie ujemne różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki w walucie obcej będą podlegać wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.

Spółka zwróciła się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy ujemne różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki w walucie obcej uzyskanej w celu nabycia udziałów mogą podlegać wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem spółki, nie podlegają one wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, ponieważ nie stanowią kosztów finansowania dłużnego. Organ podatkowy w interpretacji wydanej 12 października 2018 r. (0114-KDIP2- 2.4010.415.2018.1.AM) nie podzielił jednak tego stanowiska. Stwierdził, że zaciągnięcie pożyczki lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12495

Wydanie: 12495

Spis treści
Zamów abonament