Koszty finansowania dłużnego wyłączone z kosztów podatkowych
Ujemne różnice kursowe powstałe przy spłacie pożyczek w walucie obcej jako element kosztów finansowania dłużnego podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 listopada 2022 r. (sygn. akt II FSK 652/20).
Spółka zawarła umowę pożyczki w walucie obcej. Umowa zakłada dokonywanie spłat rat bezpośrednio w walucie obcej. Wiąże się to z potrzebą gromadzenia przez spółkę środków w tej walucie, co z kolei oznacza powstanie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych.
W związku z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących niedostatecznej kapitalizacji spółka powzięła wątpliwość, czy ewentualnie ujemne różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki w walucie obcej będą podlegać wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.
Spółka zwróciła się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy ujemne różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą pożyczki w walucie obcej uzyskanej w celu nabycia udziałów mogą podlegać wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem spółki, nie podlegają one wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, ponieważ nie stanowią kosztów finansowania dłużnego. Organ podatkowy w interpretacji wydanej 12 października 2018 r. (0114-KDIP2- 2.4010.415.2018.1.AM) nie podzielił jednak tego stanowiska. Stwierdził, że zaciągnięcie pożyczki lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta