Spór o zakaz palenia Koranu
Szwecja się spolaryzowała na tle niszczenia świętych ksiąg na demonstracjach.
Cały konflikt zaczął się od tego, że Rasmus Paludan, duński prawnik, który posiada także szwedzkie obywatelstwo, i przewodniczy skrajnie prawicowej partii Stram Kurs (Prosta Droga), w kwietniu 2022 r. organizował i zapowiadał demonstracje w szwedzkich miastach, gdzie spalił Koran lub zamierzał to zrobić. Jego akcje spowodowały zamieszki i ataki na policję. W styczniu Paludan wziął udział w demonstracji przed Ambasadą Turcji w Sztokholmie i podpalił święte pismo islamu.
Prowokacja przełożyła się na napięcia międzynarodowe. Prezydent Turcji Erdogan zagroził wszem i wobec, że dopóki Szwecja będzie zezwalała na palenie Koranu, to on nie ratyfikuje aktu akcesji kraju do NATO. W Turcji, w Tunezji i w innych krajach muzułmańskich protestowano przeciw akcjom Paludana, paląc szwedzkie flagi i portret ekstremisty. Szwecji grożono atakami i wzywano do bojkotu państwa.
Jakież było jednak oburzenie, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta