Waga tego orzeczenia będzie większa niż dotychczasowych
Komisja Europejska uruchomiła procedury oceny ze wskazaniem na potrzebę jednoznacznego przesądzenia przez TSUE m.in. zasady pierwszeństwa prawa UE.
Wprowadzanym od 2015 r. do polskiego systemu prawa zmianom od początku towarzyszyły wątpliwości związane z ich konsekwencjami na płaszczyźnie Unii Europejskiej. Radykalne rozwiązania, służące realizacji określonych idei polityczno-ustrojowych, oparte na przekonaniu o nieograniczonej kompetencji większości parlamentarnej do swobodnego określania reguł prawnych zakwestionowane zostały przez TK w kształcie jeszcze konstytucyjnie niewadliwym, ETPCz oraz TSUE.
Traktatowe zobowiązania
Stanowisko polskich władz, deklaratywnie oparte na ochronie „suwerenności” państw członkowskich w zakresie stanowienia prawa, zderzało się boleśnie z konsekwentnie prezentowanym przez organy UE poglądem o powinności przestrzegania przez każde państwo członkowskie reguł, na których posadowiona jest Unia. Domagając się respektowania traktatowych zobowiązań Rzeczpospolitej, wskazywano, że dobrodziejstwa wynikające z przynależności do UE, w tym możliwość nieograniczonej partycypacji we wspólnym rynku, swobodzie poruszania się na terytorium Unii, kształcenia, wsparcia finansowego etc., oparte są na przestrzeganiu reguł prawa unijnego. Poszanowaniu zasady pierwszeństwa prawa UE oraz utrzymaniu standardu sądownictwa na poziomie sądów unijnych. Dla ekonomicznej i gospodarczej współpracy transgranicznej, swobodnego przepływu towarów i ludzi, zniesienia barier...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta