Nowoczesna stomatologia pozwala uratować coraz więcej zębów
Laser to obecnie nasze stomatologiczne „Star Wars” – mówi Irmina Materna, lekarz dentysta i endodonta.
W ostatnich latach coraz więcej stomatologów podczas leczenia posługuje się mikroskopem i laserem. Jakie korzyści daje pacjentowi leczenie kanałowe z użyciem właśnie tych narzędzi?
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, polega na mechanicznym usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej bakteriami miazgi, dezynfekcji kanałów korzeniowych i szczelnym ich wypełnieniu. Odkąd w stomatologii pojawiły się mikroskopy, w endodoncji zmieniło się prawie wszystko, z wyjątkiem anatomii. Dziś już wiemy, że system kanałowy jest niezwykle rozbudowany, nie ogranicza się do kanału głównego czy kanałów dodatkowych. Nasza uwaga jako lekarzy koncentruje się przede wszystkim na licznych kanałach bocznych i delcie korzeniowej. Przestrzenie te nie są dostępne dla ludzkiego oka, nawet pracując w powiększeniu, czyli pod mikroskopem. Wnętrze zęba ma wymiary około 3 x 4 mm, a kanał korzeniowy średnicę ułamka milimetra. Jak widać, pole manewru lekarz ma tu minimalne, co wymaga od niego najwyższej precyzji, by leczenie było udane.
Mikroskop powiększa i oświetla leczony obszar. Przy jego pomocy można dokładniej obejrzeć wnętrze zęba, znaleźć ujścia kanałów, sprawdzić, czy w środku nie ma dodatkowych uszkodzeń, złamanych narzędzi lub innych niespodzianek. Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia zachowanie zębów, które w przeszłości trzeba byłoby usunąć.
Endodoncja to leczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta