Fundusze unijne na B+R
FENG składa się z czterech priorytetów, z czego trzy, merytoryczne, dotyczą wsparcia przedsiębiorczości.
W obszarze przedsięwzięć firm z perspektywy na perspektywę środki pomocowe coraz bardziej skupiają się na sferze B+R, odchodząc od klasycznego wsparcia inwestycyjnego. Inwestycje podejmowane przez przedsiębiorstwa koncentrują się obecnie na wybranych kategoriach, jak cyfryzacja czy zielona gospodarka.
Po PO IR (program operacyjny „Inteligentny rozwój”), w którym lokomotywą wsparcia poważnych (zarówno pod kątem skali finansowej, jak i stopnia skomplikowania) projektów B+R była tzw. szybka ścieżka, nastał czas kontynuacji w postaci działań z programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – to największy w polityce spójności program przeznaczony na wsparcie firm i innowacji). Jednak to, co najciekawsze, z uwagi na nowe podejście i planowaną dostępność nadchodzi we wsparciu mniej skomplikowanych zamierzeń rozwojowych przedsiębiorstw.
Priorytety
Zacznijmy od początku – FENG składa się z czterech priorytetów, z czego trzy, merytoryczne, dotyczą wsparcia przedsiębiorczości – co jest pojęciem szerszym niż tylko rozumianym jako kierowanie środków pomocowych bezpośrednio do firm (na to przeznaczona jest ponad połowa finansowania z programu). Co do zasady program ma wspierać zarówno podmioty, które zamierzają rozpocząć działalność innowacyjną, poprzez te, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta