Ustawa o badaniach prawie gotowa
Coraz bliżej uchwalenia ustawy o badaniach medycznych. Kilka dni temu projekt z poprawkami ponownie trafił pod obrady Sejmu.
W pierwszej połowie lutego Senat przyjął ustawę o badaniach klinicznych stosowanych u ludzi. Teraz projekt trafi do Sejmu, który zdecyduje, jaka ostatecznie wersja trafi na biurko prezydenta. Parlamentarna praktyka pokazuje, że Sejm najczęściej odrzuca senackie poprawki. Zwłaszcza jeśli jest to projekt rządowy.
Ta ustawa nie wywołała jednak zamieszania. Za przyjęciem jej z senackimi poprawkami opowiedziało się 99 senatorów. Nikt nie wstrzymał się od głosu ani nie zagłosował przeciw.
Dostosowanie do wymagań UE
Ustawa o badaniach klinicznych umożliwi pełne stosowanie prawa Unii Europejskiej w tym zakresie. Przepisy mają też w zamierzeniu resortu zdrowia zwiększyć atrakcyjność prowadzenia badań klinicznych w Polsce. – Ta ustawa to coś więcej niż nowe przepisy. To rozwiązanie o charakterze prorozwojowym. Zakładamy wzrost zainteresowania naszym rynkiem przez kapitał zagraniczny – mówił w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” Piotr Bromber, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za pilotowanie projektu. I tłumaczył, że nowe przepisy wynikają z wprowadzenia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie badań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta