Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smartwatche i smartfony. Czy technologia odciąży służbę zdrowia?

21 lutego 2023 | Rzecz o zdrowiu | Małgorzata Gołota
Użytkownicy smartwatchów częściej i skuteczniej dbają o swoje zdrowie niż osoby, które z nich nie korzystają
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Użytkownicy smartwatchów częściej i skuteczniej dbają o swoje zdrowie niż osoby, które z nich nie korzystają

Nowoczesne rozwiązania to sposób na poprawę sytuacji w służbie zdrowia. Tyle że nie przez systemową reformę, a budowanie świadomości na temat zdrowego trybu życia i możliwość monitorowania stanu zdrowia.

Ciekawe badania na ten temat przeprowadził w 2021 r. Samsung. Zapytano ponad 1000 polskich internautów m.in. o to, w jaki sposób monitorują swoje zdrowie oraz jak często i jakiego rodzaju aktywność fizyczną podejmują. Chodziło o to, żeby sprawdzić, czy i w jakim stopniu technologia wpływa na to, czy dbamy o siebie i własny dobrostan.

Okazało się, że użytkownicy smartwatchów 17 proc. częściej skutecznie dbają o odpowiedni stopień nawodnienia organizmu w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają. Ta sama grupa o wiele bardziej świadomie troszczy się o swoje zdrowie – 28 proc. częściej niż osoby nieużywające smartwatchów monitorują wysokość parametrów, takich jak ciśnienie krwi, tętno, nasycenie tlenem, temperaturę ciała, wagę, BMI itd. – Co bardzo istotne, korzystanie z elektronicznych asystentów przekłada się również na systemowe dbanie o swoje zdrowie – podaje na swojej stronie internetowej organizator badania. – Ich użytkownicy 11 proc. częściej umawiają się na wizyty lekarskie i 13 proc. częściej wykonują badania profilaktyczne w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają.

A to też nie wszystko, bo smartwatche mają także wpływ na częstotliwość uprawiania sportu, czy w ogóle podejmowania jakiekolwiek aktywności fizycznej. I tak 19 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12502

Wydanie: 12502

Spis treści
Zamów abonament