Politycy rzadko myślą o decyzjach w perspektywie lat
To zdumiewające, a może nawet niewiarygodne, że tak mało osób korzysta z pracowniczych planów kapitałowych – uważa Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Jakie są najpoważniejsze wyzwania dotyczące ubezpieczeń społecznych?
Powinniśmy wrócić do dyskusji o konieczności wydłużania wieku emerytalnego, choćby efektywnego. Dodatkowo, w najbliższych latach, powinna się rozpocząć debata na tematy: wysokości emerytury, w tym świadczenia minimalnego, zasad waloryzacji i wszelkiego rodzaju dodatków. Obawiam się, że budżet w kolejnych latach będzie coraz bardziej napięty. Coraz więcej osób będzie pobierało minimalną emeryturę – gwarantowaną przez państwo, a czas pobierania świadczeń się wydłuży. Przy czym sytuacja demograficzna na tyle się zmieni, że znacznie mniej osób niż obecnie będzie płaciło składki. To są kwestie, które powinniśmy potraktować poważnie i zacząć o tym odpowiedzialnie rozmawiać.
Na czym ta rozmowa miałaby polegać, jaki miałby być cel?
Powinniśmy zastanowić się nad całą konstrukcją systemu emerytalnego. Zmiany demograficzne, które nas czekają, nie pozwolą nam w sposób tak hojny jak dzisiaj podchodzić do kwestii emerytur. Musimy postawić pytania i znaleźć na nie odpowiedź: na ile system ma obciążać finansowo coraz mniej liczne pokolenia, czy na pewno zdajemy sobie sprawę z wpływu zmian demograficznych na system ubezpieczeniowy, jak skonstruowany ma być system zabezpieczenia społecznego, z ilu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta