Pieniądze dla start-upów dorzuci Unia
Choć globalne inwestycje w młode, innowacyjne spółki gwałtownie wyhamowały, a dynamika ich finansowania w Polsce spadła do zera, w 2023 r. rodzimej branży nie grozi posucha. Motorem napędowym mają być unijne fundusze.
Finansowanie wysokiego ryzyka na świecie spadło w ub.r. o 35 proc., a owo spowolnienie szczególnie widoczne było w IV kwartale, gdy do start-upów popłynęło niecałe 66 mld dol., aż o 64 proc. mniej niż rok wcześniej – wskazują dane CB Insights.
Tąpnięcie w finansowaniu odczuły technologiczne spółki od Chin, po Europę Zachodnią, ale to w USA trend był szczególnie bolesny – fundusze venture capital w 2022 r. zainwestowały tam o 37 proc. mniej pieniędzy niż w 2021 r.
Globalnie w IV kwartale powstało ledwie 19 jednorożców (o 86 proc. mniej niż rok wcześniej). Analitycy nie mają wątpliwości, że 2023 r. nie poprawi klimatu i zapowiadają, że masowo będzie ubywać członków prestiżowego grona spółek o wycenie ponad 1 mld dol. „W br. rundy spadkowe staną się normą, bo firmy VC i inwestorzy chcą sprowadzić wyceny z powrotem na ziemię” – prognozują eksperci cytowani przez serwis TechCrunch.
Będą bankructwa?
Globalna zapaść w finansowaniu młodych, innowacyjnych spółek odbija się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta