Szef nie musi naliczać podatku od voucherów do SPA
W sytuacji, gdy przekazanie pracownikom nagród jubileuszowych nie stanowi dla nich przychodu, po stronie pracodawcy nie pojawi się obowiązek pobrania zaliczki na PIT.
∑ Spółka przekazała pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę nagrody jubileuszowe w postaci voucherów na pobyt w hotelu SPA. Wartość vouchera dla pracownika, który obchodzi co najmniej 5-lecie pracy, to tysiąc zł, a co najmniej 10-lecie, to dwa tysiące zł. Na wartość vouchera nie ma wpływu zajmowane stanowisko. Voucher jest formą gratulacji i podziękowania dla pracownika za lata pracy, ma też na celu budowanie/podtrzymywanie dobrych relacji z pracownikami. Prezent jubileuszowy nie stanowi dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę. W umowie o pracę oraz innych aktach wewnętrznych nie ma informacji o przekazywanym voucherze. Pracownik nie może dochodzić wydania prezentu jubileuszowego. Przekazywane vouchery będą mieć charakter darowizny na rzecz obdarowanych w rozumieniu art. 888 § 1 kodeksu cywilnego. Będą finansowane ze środków obrotowych spółki. Czy spółka ma obowiązek doliczać do przychodu pracownika ze stosunku pracy wartość przekazywanego vouchera?
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta