Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kalkulacja wynagrodzenia za usługi wewnątrzgrupowe

06 marca 2023 | Podatki i księgowość | JAKUB PATALAS NATALIA RUTKOWSKA

Usługi wewnątrzgrupowe, to – zaraz po transakcjach finansowych – jedne z najczęstszych transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Niejednokrotnie są one obszarem dużego zainteresowania ze strony organów podatkowych, dlatego podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestie kalkulacji wynagrodzenia w tych transakcjach.

Przedmiot usług wewnątrzgrupowych może być bardzo różny – od usług typowo niematerialnych, jak usługi administracyjne, księgowe, czy zarządcze, po te bardziej materialne, jak usługi budowlane czy transportowe. W zależności od ich charakterystyki, odpowiednia kalkulacja wynagrodzenia może być większym lub mniejszym wyzwaniem dla podatników. Kwestii, jakie należy przeanalizować przy ustalaniu wynagrodzenia, jest w kontekście cen transferowych znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy do nich odpowiedni wybór metody kalkulacji i metody weryfikacji cen transferowych.

Dwie metody

Przy ustalaniu wynagrodzenia za świadczenie usług podatnik będący usługodawcą w pierwszej kolejności określa, w jaki sposób będzie obliczał wysokość wynagrodzenia należnego od usługobiorcy. Jest to właśnie metoda kalkulacji ceny transferowej. Sposób kalkulacji cen transferowych jest dowolny i podatnik może ustalić go według własnych preferencji i możliwości. Najczęściej wybieranym sposobem kalkulacji wynagrodzenia za usługi jest ustalenie bazy kosztowej powiększonej o narzut zysku lub kwota ryczałtowa.

W przeciwieństwie do metod kalkulacji, metody weryfikacji cen transferowych nie są całkowicie dowolne dla podatników, a ich główne rodzaje zostały ściśle określone i opisane w przepisach z obszaru cen transferowych. Należą do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12513

Wydanie: 12513

Spis treści
Zamów abonament