Kiedy urząd udostępni swoje akta
Prawo dostępu strony do dotyczących jej urzędowych dokumentów i zbiorów danych, jest konstytucyjnie zagwarantowanym prawem jednostki.
Zgodnie z art. 51 ust. 3 konstytucji każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Kodeks postępowania administracyjnego zawiera odrębny rozdział dotyczący udostępniania akt sprawy, który określa zakres i ograniczenia tego uprawnienia.
Przejaw jawności
Udostępnianie akt sprawy w postępowaniu administracyjnym zostało uregulowane w art. 73 i 74 K.p.a. Uprawnienie to jest przejawem jawności względnej wewnętrznej. Ten wybór ustawodawcy oznacza, że tylko strona postępowania ma prawo wglądu w akta sprawy. Ponadto świadczy o pozostawaniu poza zakresem powyższej regulacji tzw. jawność zewnętrzna. Przejawem tej drugiej kategorii jawności jest kwestia udostępniania akt podmiotom nie będącym stronami postępowania.
Co to są akta sprawy
Sam K.p.a. nie definiuje pojęcia akta sprawy. Na podstawie pozostałych przepisów K.p.a. można wywnioskować, że przez „akta sprawy należy rozumieć uporządkowany zbiór dokumentów zebranych w związku z prowadzoną sprawą, to jest w szczególności pism składanych przez stronę, protokołów, adnotacji, dowodów doręczenia pism”. Są to dokumenty dotyczące zarówno postępowania w danej instancji, jak i wcześniejszych stadiów postępowania w danej sprawie. Do akt danej sprawy mogą być dołączone akta innego postępowania. Metryka akt będzie także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta