Kobiety na rynku pracy
Kiedy wyrównanie płac i dostępu do awansów przestanie być scenariuszem filmu science fiction?
Czekaj spokojnie, aż cię znajdą”, „co nagle to po diable”, „złość piękności szkodzi” i inne przysłowia, które nadawałyby się w najlepszym razie na makatki w muzeum etnografii, wciąż niestety pozostają w mocy, jeśli chodzi o sytuację kobiet na rynku pracy. Droga do awansów dla wielu z nich pozostaje wyboista, a elastyczny tryb pracy jest traktowany przez pracodawców jak niechętnie przyznawany przywilej. Zarazem coraz więcej kobiet zyskuje świadomość swoich praw i mówi głośno: chcę awansować, ale na moich warunkach.
Realizując badania Clue PR na temat sytuacji kobiet na rynku pracy, takie jak „Bariery do kariery” w 2021 roku czy „Przywódczynie 3.0” w 2022, podobnie jak wertując ostatnie raporty na ten temat, m.in. Deloitte „Women at Work” z 2021 czy PwC „Women in Work Index” z 2022 roku, mam uczucie déjà vu. Wydawałoby się, że wnioski na temat tego, że kobiety są regularnie trzymane w poczekalni do awansów, były tyle razy upowszechniane, że metaforyczny szklany sufit powinien się znacząco osłabić. Tymczasem trzyma się mocno i nic nie wskazuje, żeby miało się wiele w tej – betonowej nawet bardziej niż szklanej – materii zmienić. Dynamika na rynku pracy i podziały na nim panujące są odbiciem zależności, jakie są obecne w społeczeństwie. Jeśli ogólnie głos kobiet w przestrzeni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta