Rodzina z szansą na lepsze wsparcie
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które doświadczyły przemocy i z tego powodu cierpią na różne traumy, to kwestia nadrzędna.
Wsparcie rodziny pozostającej w kryzysie ma dawać tzw. system pieczy zastępczej, czyli zespół osób, instytucji i działań mających zapewnić czasową opiekę i wychowanie dzieciom, gdy nie mogą ich wychowywać ani sprawować nad nimi opieki rodzice – z różnych powodów, np. z swojej nieporadności lub uzależnienia albo stosowania przemocy. Piecza zastępcza jest organizowana w dwóch zasadniczych formach: jako piecza zastępcza rodzinna lub instytucjonalna. Rodzinna może być sprawowana w formie rodziny zastępczej spokrewnionej, niezawodowej lub zawodowej (w tym pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego lub specjalistycznej: dla małoletnich matek, dzieci niepełnosprawnych lub umieszczonych na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawie nieletnich) albo rodzinnego domu dziecka. Z kolei instytucjonalną sprawuje się w trzech formach: placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Gruntowna reforma
Na mocy ustawy z 7 października 2022 r. znowelizowano ustawę z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która obowiązuje od 2012 r. Wymagała ona gruntownej reformy. Większość zmian weszła w życie 1 lutego 2023 r. Były długo wyczekiwane. Na tle dotychczasowych rozwiązań należy ocenić je pozytywnie.
Po pierwsze, wprowadzono zakaz tworzenia nowych placówek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta