Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genetyczny imperializm

07 marca 2023 | Opinie | Zofia Żurek
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Rosja była i nadal jest imperium kolonialnym i właśnie w takich kategoriach powinna być postrzegana oraz oceniana – pisze publicystka.

Niedawno minął rok od napaści Rosji na Ukrainę. Rok, w którym armia agresora, dopuszczając się licznych zbrodni, w sposób systemowy niszczy najechany kraj, jego ludność i całą infrastrukturę. Świat spogląda na to oniemiały, ale przecież nie jest to pierwsza taka wojna, którą toczy rosyjski reżim, ani też nie pierwsze takie zbrodnie, jakich się dopuszcza.

W tym kontekście nie od rzeczy będzie przypomnienie, że podstawową przyczyną, która stoi za tymi działaniami, jest imperialne dążenie do dominacji nad całym regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazem oraz Azją Centralną. Rosja bowiem była i nadal jest imperium stricte kolonialnym i właśnie w takich kategoriach powinna być postrzegana i oceniana.

Inny schemat, to samo zjawisko

Niektórym taka konstatacja może się wydać nieuprawniona. Przedstawiciele pokolenia urodzonego za zimnej wojny zapewne pamiętają, że Związek Radziecki szczycił się swoim sprzeciwem wobec zachodniego, zwłaszcza amerykańskiego, imperializmu i kolonializmu w krajach globalnego Południa. Sowiecka historiografia przez wszystkie przypadki odmieniała słowa „kolonizacja” i „kolonializm” w odniesieniu do państw Zachodu, ale równie mocno unikała ich w odniesieniu do własnej historii.

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele schematów charakterystycznych dla polityki kolonialnej powtarza się w historii, kulturze i funkcjonowaniu Rosji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12514

Wydanie: 12514

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament