Temida nie widzi prawa pięści
Konwencja praw dziecka obowiązująca w Szwecji od 2020 r. nie przyjęła się.
Agencja ds. Równouprawnienia zweryfikowała ponad 800 wyroków z 48 sądów rejonowych ws. sporów o opiekę rodzicielską i prawo do przebywania z rodzicem, z którym dziecko nie mieszka stale. W 64 proc. kazusów stwierdzono występowanie przemocy w rodzinie, ale w niewielu przypadkach sądy uwzględniały te niepokojące dane w wyrokach. Z raportu wynika, że choć 1 stycznia 2020 r. międzynarodowa konwencja o prawach dziecka zaczęła obowiązywać w Szwecji, to nie przełożyła się na działania Temidy. Problem dziecka pojawia się w 43 proc. orzeczeń, ale w ponad połowie przypadków w niewielkim stopniu wzięto pod uwagę jego dobro.
Pominięcie ryzyka przemocy może oznaczać, że dziecko nadal mieszka lub przebywa z rodzicem, który je szykanuje – ostrzegał Mikael Thörn z Agencji ds. Równouprawnienia. – To rujnuje zdrowie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta