Powrót polskich mam do pracy jest bardzo trudny
Nie wszystkim kobietom udaje się powrócić do pracy po opiece nad małymi dziećmi. Barierą są obawy pracodawców odnośnie do efektywności matek i sztywne godziny pracy żłobków i przedszkoli.
Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport „Mama wraca do pracy – bariery behawioralne i kierunki wsparcia”. Wynika z niego, że 30 proc. matek dzieci, które mają do dziewięciu lat, nie pracuje zawodowo. Pewna część z nich – 16 proc. – deklaruje, że nie pracuje z powodu trudności w znalezieniu odpowiedniej pracy.
To, że inna jest na rynku pracy sytuacja kobiet i mężczyzn, pokazują dane GUS. Choć wskaźniki aktywności zawodowej i zatrudnienia kobiet są niższe niż w przypadku mężczyzn: wskaźnik zatrudnienia pań to 49 proc., a mężczyzn – 64 proc., a w przypadku aktywności zawodowej różnica wynosi od 51 proc. (panie) do 66 proc. (panowie).
Sztywne normy i emocjonalne lęki
Łukasz Baszczak, współautor raportu, zwraca uwagę na istniejącą na rynku pracy spiralę zdarzeń i zjawisk, które powodują, iż sytuacja kobiet na rynku pracy jest trudniejsza niż mężczyzn. Po pierwsze, mniej zarabiają. Luka płacowa powoduje, że w sposób naturalny (i rozsądny finansowo) to kobiety rezygnują na dłużej z pracy, nawet gdy dzieci nie są już malutkie. A dłuższa przerwa w zatrudnieniu powoduje, iż potem trudniej jest im znaleźć pracę. Często też niemożliwy jest powrót do pracy na tym samym stanowisku lub poprzednio kobieta pracowała na podstawie umowy czasowej, a ta wygasła.
Autorzy raportu jako bariery w powrocie matek do aktywności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta