Work-life balance na polskim rynku pracy
Pracodawcy będą musieli respektować dłuższy wymiar urlopu rodzicielskiego, nowe urlopy oraz dostosować procedury zawierania i rozwiązywania umów o pracę.
8 lutego 2023 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy unijne dotyczące pracowników. Co wejście w życie ustawy oznacza dla przedsiębiorców-pracodawców?
Na okres próbny
Ustawodawca wprowadza sztywne ramy czasowe, na jakie powinna zostać zawarta umowa na okres próbny w zależności od czasu trwania przyszłej umowy na czas określony. I tak okres próbny powinien trwać 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy. Dodatkowo przewidziano możliwość przedłużenia okresu próbnego o 1 miesiąc w przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy. Oznacza to, że pracodawca już w momencie zawierania umowy na okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta