Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz i surowe kary czy powszechność i przyzwolenie na tortury w Polsce

07 marca 2023 | Rzecz o prawie | Justyna Jóźwiak

Zadaniem władz nie jest czynienie więźniów szczęśliwszymi, lecz lepszymi. To w interesie całego społeczeństwa.

Kilka lat temu brałam udział w konferencji, podczas której pewien profesor podszedł i powiedział: „Proszę nie używać słowa tortury. Przecież w Polsce nie ma tortur. Turcja, Rosja, Chiny owszem, ale nie Polska!”. Miał rację?

Kodeks a akta spraw

I tak, i nie. Tak, bo w polskim kodeksie karnym brak odrębnego przestępstwa tortur i definicji tortur, która określałaby, na czym takie przestępstwo polega. A są przestępstwa polegające na: wymuszaniu przez funkcjonariusza publicznego zeznań (art. 246 k.k,), znęcaniu się nad osobą pozbawioną wolności (art. 247 § 1 k.k.), nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego (art. 231 k.k.). W ocenie rzecznika praw obywatelskich te przepisy nie wystarczą, dlatego od lat apeluje do kolejnych ministrów sprawiedliwości i premierów, aby wszelkie akty tortur stanowiły przestępstwa w rozumieniu prawa karnego, a ich sprawcy ponosili odpowiednie kary uwzględniające poważny charakter tego czynu. Mimo starań problem pozostaje nierozwiązany. Tak zatem, z formalnego punktu widzenia, w Polsce nie ma tortur.

Inaczej sprawa się ma, gdy zajrzymy do akt sądowych opisujących prawomocne wyroki w sprawach omawianych przestępstw. Od kilku lat Magdalena Dziedzic z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) działającego w Biurze RPO szczegółowo analizuje takie wyroki. Z jej opracowań (dostępnych na stronie RPO) wynika, że każdego roku zapadają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12514

Wydanie: 12514

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament