Czy ich inflacja jest groźniejsza od naszej
Jest mało prawdopodobne, żeby – podobnie jak miało to miejsce na rynkach bazowych – w nieodległej przyszłości nie spotkała nas negatywna niespodzianka ze strony inflacji.
Presja inflacyjna na dojrzałych rynkach bazowych jest znacznie silniejsza, niż jeszcze do lutego chcieli to widzieć niektórzy analitycy i – w ślad za nimi – także portfelowi inwestorzy. To „opóźnione dojrzewanie” jest o tyle ciekawe, że postawa głównych banków światowych wobec inflacji znacząco przekraczającej cele inflacyjne nie pozostawiała już wcześniej – i nie pozostawia tym bardziej dziś – żadnych złudzeń: będą dalsze zwyżki krótkich stóp procentowych, które następnie na podwyższonych docelowych poziomach utrzymają się co najmniej do połowy 2024 r.
Zmalało ryzyko światowej recesji
Ryzyko długotrwałej i głębokiej globalnej recesji, do której oprócz niemalejącego ryzyka geopolitycznego przyczynić się miała także restrykcyjna polityka monetarna, znacząco spadło. Rynki pracy w krajach rozwiniętych pozostają wciąż silne, dynamika wynagrodzeń jest podwyższona, wyniki finansowe firm i ich płynność są zadowalające, a ceny surowców energetycznych znacząco spadły. Do poprawy globalnych nastrojów przyczyniła się też zmiana dotychczasowej polityki zero tolerancji dla Covid-19 i otwarcie gospodarki w Chinach.
Stąd inwestorzy rynkowi po wielu miesiącach zakładów na rychłe obniżki stóp procentowych, uzasadniane oczekiwaniami na tzw. pivot w polityce monetarnej, zmienili w lutym oczekiwania, zbliżając się do oceny bilansu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta