Na grzywnę za niepłacenie składek trzeba „zasłużyć”
Ustawodawca penalizuje zaniechania płatnika, które są zagrożoną karą grzywny. Nie oznacza to jednak, że każde z tych zachowań skutkuje automatycznie wymierzeniem kary przez sąd.
∑ Czy mogę ponieść odpowiedzialność karną za niepłacenie składek? Chodzi o składki za okres czerwiec – październik 2022 r., gdy przebywałem na zwolnieniu lekarskim po operacji. ZUS już wydał decyzję o zadłużeniu, ale nie mam z czego spłacać. Dodatkowo podano mi, że zostanę ukarany grzywną 5 tys. zł przez sąd. Zadeklarowałem spłaty, ale według ZUS są niewiarygodne. – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca może uniknąć kary, ale kluczowa będzie jego postawa przed sądem. Musi wykazać faktyczną niemożność zarobkowania za sporny okres, leczenie oraz próby ugodowego rozwiązania sporu z ZUS.
Obowiązki płatnika
Z art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.) wynikają konkretne obowiązki fiskalne płatników składek. W ust. 1 postanowiono, że płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, z zastrzeżeniem ust. 1a, nie później niż:
∑ do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych;
∑ do 15. dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta