Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia chce zielonego budownictwa

16 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Zmiana proponowana przez KE ma m.in. na celu zwiększenie tempa renowacji nieefektywnych budynków
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Zmiana proponowana przez KE ma m.in. na celu zwiększenie tempa renowacji nieefektywnych budynków

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Do 2050 roku europejskie zasoby budowlane powinny osiągnąć neutralność klimatyczną.

Według danych Komisji Europejskiej sektor budownictwa generuje niemal 40 proc. całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej oraz 36 proc. emisji dwutlenku węgla. Za sporą część tych emisji odpowiada przemysł ciężki, w tym produkcja cementu oraz stali. Szacuje się, że aż trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie.

We wtorek Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Proponowana zmiana ma nie tylko na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w unijnym sektorze budowlanym do 2030 roku oraz uczynienie go neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Ma również na celu zwiększenie tempa renowacji nieefektywnych budynków oraz poprawę wymiany informacji na temat charakterystyki energetycznej.

Pięć lat na osiągnięcie bezemisyjności

Według projektu dyrektywy od 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być bezemisyjne, a budynki należące lub zajmowane przez władze publiczne powinny osiągnąć bezemisyjność o dwa lata szybciej. Od 2028 roku obligatoryjne będzie również wyposażenie wszystkich budynków w technologie słoneczne, choć jest to zależne od możliwości technicznych oraz ekonomicznych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament