Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Credit Suisse przeraził banki i inwestorów

16 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Hubert Kozieł
źródło: Rzeczpospolita

Szwajcarski bank w ciągu jednej giełdowej sesji tracił nawet jedną trzecią swojej kapitalizacji. Niektórzy eksperci wróżą już długi kryzys w światowym systemie bankowym.

Akcje Credit Suisse traciły podczas środowej sesji prawie 30 proc. Kilkakrotnie wstrzymywano obrót nimi na lokalnej giełdzie. Paniczna wyprzedaż szwajcarskiego banku pociągnęła w dół papiery innych europejskich banków. Akcje BNP Paribas traciły po południu 11 proc., Societe Generale taniały o 12 proc., Deutsche Banku o 8 proc., Commerzbanku o 9 proc., HSBC o prawie 5 proc. Niemiecki indeks giełdowy DAX tracił wówczas 2,5 proc., francuski CAC 40 3,2 proc., a hiszpański Ibex 35 zniżkował o 3,7 proc.

Bezpośrednim impulsem do panicznej wyprzedaży była wiadomość, że Saudi National Bank, największy inwestor w Credit Suisse, nie udzieli dalszego wsparcia finansowego temu bankowi. – Nie możemy tego zrobić, bo nasze udziały przekroczyłyby 10 proc. To kwestia regulacyjna – stwierdził w rozmowie z Agencją Reutera Ammar al-Khudairy, przewodniczący rady dyrektorów Saudi National Banku.

Oblicza paniki

Kilka godzin wcześniej Axel Lehmann, przewodniczący rady dyrektorów Credit Suisse, przekonywał w wywiadzie dla CNBC, że jego bank nie myśli o ewentualnej pomocy rządowej. – Jesteśmy regulowani, mamy silne współczynniki kapitałowe i bardzo silny bilans. Mamy wszystkie ręce na pokładzie. Więc nie jest to dla nas tematem – deklarował Lehmann. Dzień wcześniej Urlich Koerner, prezes Credit Suisse, uspokajał, że jego bank...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament