Zgodność nie zagościła w każdym obszarze HR
Brak zgłoszeń od sygnalistów powinien wzbudzić czujność pracodawców. Zaszkodzić im też mogą zaniedbania w kwestii zabezpieczenia się przed nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców czy rezygnacja z umów o poufności ze związkami.
Pod koniec ubiegłego roku odbyła się druga edycja wydarzenia HR Compliance Summit organizowanego przez kancelarię PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler. Wydarzenie miało za zadanie poruszyć bieżące kwestie związane ze zgodnością w obszarze HR. W tym roku kancelaria zdecydowała się nie tylko na omówienie praktycznych i trudnych problemów, z jakimi mierzą się praktycy w obszarze HR compliance, ale omówione zostały także wyniki ankiet, które poprzedziły całe wydarzenie. W ankietach, na które odpowiedziało 100 respondentów, poruszono wiele kwestii, ale w tekście skupimy się tylko na zagadnieniach dotyczących tzw. twardego HR.
Anonimowe zgłoszenia
Wśród dobrych praktyk w organizacjach należy wyróżnić rozpatrywanie zgłoszeń anonimowych. Wprawdzie ustawa o ochronie sygnalistów jeszcze nie obowiązuje, ale aż 66 proc. respondentów wskazało, że reaguje na każde anonimowe zgłoszenie.
Z perspektywy compliance zgłoszenia nieprawidłowości spełniają dużo ważnych funkcji w zakładzie pracy. Sygnaliści, którzy pozostają anonimowi, mają szansę wpłynąć na polepszenie sytuacji wewnątrz organizacji. Warto zatem docenić, że mimo iż aktualne przepisy nie wymuszają weryfikacji takich zgłoszeń, to taka praktyka jest dość powszechna. Może to oznaczać, że zakłady pracy coraz silniej dojrzewają do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta