Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej o pracę nie tylko naukowcowi

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Aleksandra Pisarek

Blue Card stanowi alternatywę dla „zwykłego” zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce, a jej uzyskanie jest dla cudzoziemca dużo korzystniejsze. To rozwiązanie dostępne nie tylko dla lekarzy i prezesów.

Cudzoziemcy, którzy zamierzają legalnie przebywać oraz wykonywać pracę na terytorium Polski, mogą starać się o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, czyli tzw. Niebieskiej Karty UE (Blue Card).

Blue Card stanowi alternatywę w stosunku do „zwykłego” zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenia jednolitego), a jej uzyskanie jest dla cudzoziemców znacznie bardziej korzystne, zwłaszcza w przypadku migrowania z osobami bliskimi.

Formalności z tym związane oraz czas oczekiwania na otrzymanie decyzji urzędu i karty pobytu są obecnie bardzo zbliżone niezależnie od tego, czy cudzoziemiec zdecyduje się na zaaplikowanie o Blue Card, czy też o „zwykłe” zezwolenie jednolite.

Z tego względu bardzo istotne jest przeanalizowanie dostępnych możliwości oraz podjęcie właściwego wyboru dotyczącego uzyskania stosownego tytułu pobytowego.

Wysokie kwalifikacje

Wbrew błędnym przekonaniom, które mogą wynikać z analizy nazwy omawianej instytucji, Blue Card nie jest przeznaczony wyłącznie dla lekarzy, naukowców czy prezesów spółek.

W zakres tajemniczego pojęcia „zawodu wymagającego wysokich kwalifikacji” wchodzą wszystkie zawody,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament