Banki może czekać kolejna fala regulacji
Upadek SVB może doprowadzić do dużych zmian w bankowości – ocenia Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający i inwestycyjny Portu w Polsce.
Upadek amerykańskiego SVB był wydarzeniem systemowym czy incydentalnym, związanym z nietypowym modelem biznesowym tego banku?
To mogło być wydarzenie systemowe, bo run na bank może spowodować efekt domina. Instytucje nadzoru finansowego w USA bardzo szybko jednak zareagowały, próbując uspokoić rynek. Postanowiły m.in., że deponenci SVB i Signature (drugiego upadłego banku – red.) odzyskają wszystkie środki, niezależnie od tego, czy były objęte ubezpieczeniem. Wygląda więc na to, że dla sektora bankowego to wydarzenie okaże się bardzo ważne i brzemienne w skutki, ale implikacje dla całej gospodarki USA będą ograniczone.
Bankructwo banku może mieć charakter systemowy nie tylko z powodu skutków, ale też z uwagi na przyczyny. Czy upadłość SVB była spowodowana przez ostre podwyżki stóp procentowych w USA, które potencjalnie mogą zagrozić stabilności innych instytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta