Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatna sytuacja pracownika może zablokować jego wybór do zwolnienia

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Wytypowanie do zakończenia stosunku pracy osoby, która jest w znacznie gorszej sytuacji niż inni pracownicy zajmujący to samo stanowisko objęte redukcją, może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 października 2022 r. (I PSKP 77/21). Stwierdził w nim, że przy redukcjach pracodawca nie może kierować się wyłącznie obiektywnymi kryteriami, ale powinien wziąć pod uwagę także sytuację materialną zwalnianych osób. Wytypowanie do zwolnienia osoby, której sytuacja jest znacznie gorsza niż pozostałych pracowników zatrudnionych na stanowiskach objętych redukcją, może stać w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

Kryteria doboru

Pracownik, w którego sprawie zapadł ten wyrok, został zwolniony wraz z pięcioma innymi osobami. Pracodawca wytypował go do zwolnienia na podstawie kryteriów: najkrótszy staż pracy, najniższy stopień awansu zawodowego, a także najmniejsze doświadczenie zawodowe spośród pozostałych pracowników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament