Prywatna sytuacja pracownika może zablokować jego wybór do zwolnienia
Wytypowanie do zakończenia stosunku pracy osoby, która jest w znacznie gorszej sytuacji niż inni pracownicy zajmujący to samo stanowisko objęte redukcją, może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 października 2022 r. (I PSKP 77/21). Stwierdził w nim, że przy redukcjach pracodawca nie może kierować się wyłącznie obiektywnymi kryteriami, ale powinien wziąć pod uwagę także sytuację materialną zwalnianych osób. Wytypowanie do zwolnienia osoby, której sytuacja jest znacznie gorsza niż pozostałych pracowników zatrudnionych na stanowiskach objętych redukcją, może stać w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.
Kryteria doboru
Pracownik, w którego sprawie zapadł ten wyrok, został zwolniony wraz z pięcioma innymi osobami. Pracodawca wytypował go do zwolnienia na podstawie kryteriów: najkrótszy staż pracy, najniższy stopień awansu zawodowego, a także najmniejsze doświadczenie zawodowe spośród pozostałych pracowników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta