Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość czy likwidacja

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Łukasz Klimczak

Przyczyny podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, skutkującej otwarciem likwidacji, mogą być różne. Nie muszą odnosić się do sytuacji finansowej.

Czy w sytuacji potencjalnej niewypłacalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie byłoby wystarczające otwarcie likwidacji spółki?

Otwarcie likwidacji następuje m.in. z dniem powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki. W przypadku spółki z o.o. przeprowadzenie likwidacji przed rozwiązaniem spółki i jej wykreśleniem z rejestru jest obowiązkowe.

Przyczyny podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki mogą być różne. Niewykluczone że jedną z przyczyn może być pogarszająca się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorcy, brak rentowności prowadzonej działalności gospodarczej i brak perspektywy na polepszenie sytuacji gospodarczej. Likwidacja poprzedza bowiem rozwiązanie spółki i wykreślenie jej z rejestru po uprzednim zaspokojeniu wierzycieli i podzieleniu pozostałego majątku pomiędzy wspólników.

Niezaspokojenie wierzycieli

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż możliwe jest wykreślenie z rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament