Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata odprawy emerytalnej nawet wiele miesięcy po rozstaniu

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Joanna Nicewicz

Rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia z powodu likwidacji stanowiska pracy z opóźnieniem wynikającym z postępowania sądowego nie przesądza o braku prawa do odprawy emerytalnej.

∑ Rozwiązałem z pracodawcą umowę o pracę z 30 czerwca 2021 r. za porozumieniem stron w związku z likwidacją mojego stanowiska pracy. Zgodnie z tym porozumieniem, po otrzymaniu stosownej odprawy i odszkodowania, a także ekwiwalentów zrzekłem się wszelkich roszczeń w stosunku do pracodawcy. Zaraz po rozwiązaniu umowy złożyłem wniosek o przyznanie emerytury pomostowej od 1 lipca 2021 r., ale postępowanie o jego przyznanie trwało 17 miesięcy. Czy wobec powyższego należy mi się odprawa emerytalna w sytuacji, gdy wyrokiem sądu otrzymałem prawo do emerytury pomostowej po 17 miesiącach od odejścia z pracy? – pyta czytelnik.

Fakt, że ustalenie prawa do emerytury bezpośrednio po zakończonym stosunku pracy nastąpiło z opóźnieniem spowodowanym postępowaniem sądowym (tj. po 17 miesiącach), jak również zawarcie w porozumieniu klauzuli o zrzeczeniu się prawa do wynagrodzenia, w mojej ocenie nie stanowi przeszkody do wypłaty jednorazowej odprawy emerytalnej – o ile wcześniej takiej odprawy czytelnik nie otrzymał.

Tryb rozstania

Do rozwiązania stosunku pracy doszło w wyniku porozumienia stron zawartego w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969). Przepis ten stanowi, że pracodawca może rozwiązać stosunek pracy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament