Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wkrótce sztuczna inteligencja będzie wszędzie

16 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Najnowszy bot ChatGPT-4 zdał egzamin adwokacki osiągając rezultat jak 10 proc. prymusów.
autor zdjęcia: Blue Planet Studio / shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Najnowszy bot ChatGPT-4 zdał egzamin adwokacki osiągając rezultat jak 10 proc. prymusów.

OpenAI uruchamia jeszcze potężniejszą wersję ChatGPT. Czy jesteśmy jednak gotowi na tę rewolucję? Utrata pracy, fala dezinformacji i wzrost cyberprzestępczości to realne ryzyka.

Boom, jaki nastąpił po oddaniu przez OpenAI do publicznego użytku zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji (AI), przybiera na sile. Z narzędzia chętnie korzysta biznes, naukowcy i indywidualni użytkownicy. ChatGPT szybko stał się w wielu dziedzinach przełomem. Konwersacyjna AI, która rozumie tekst i jest w stanie porozumiewać się z człowiekiem za pomocą chatu, właśnie wyszła z wieku niemowlęcego. Ruszyła nowa wersja bota – ma 500-krotnie większą bazę danych, a dodatkowo potrafi analizować obraz. GPT-4 to przełom – potrafi wytłumaczyć chociażby, co jest śmiesznego w zdjęciowym memie, czy na nasze żądanie stworzy konkretny klip wideo.

Nie zakazywać AI

Grzegorz Mazurek, rektor Akademii L. Koźmińskiego, nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z rewolucją. Ta nastąpi zwłaszcza w edukacji.

– Oto mamy narzędzie, które realnie wspiera proces uczenia się, gromadzi wiedzę na zadany temat, pogłębia ją i – w pewnym stopniu – porządkuje – tłumaczy. –Wbrew pojawiającym się opiniom nie warto zakazywać uczniom i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament