Wkrótce sztuczna inteligencja będzie wszędzie
OpenAI uruchamia jeszcze potężniejszą wersję ChatGPT. Czy jesteśmy jednak gotowi na tę rewolucję? Utrata pracy, fala dezinformacji i wzrost cyberprzestępczości to realne ryzyka.
Boom, jaki nastąpił po oddaniu przez OpenAI do publicznego użytku zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji (AI), przybiera na sile. Z narzędzia chętnie korzysta biznes, naukowcy i indywidualni użytkownicy. ChatGPT szybko stał się w wielu dziedzinach przełomem. Konwersacyjna AI, która rozumie tekst i jest w stanie porozumiewać się z człowiekiem za pomocą chatu, właśnie wyszła z wieku niemowlęcego. Ruszyła nowa wersja bota – ma 500-krotnie większą bazę danych, a dodatkowo potrafi analizować obraz. GPT-4 to przełom – potrafi wytłumaczyć chociażby, co jest śmiesznego w zdjęciowym memie, czy na nasze żądanie stworzy konkretny klip wideo.
Nie zakazywać AI
Grzegorz Mazurek, rektor Akademii L. Koźmińskiego, nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z rewolucją. Ta nastąpi zwłaszcza w edukacji.
– Oto mamy narzędzie, które realnie wspiera proces uczenia się, gromadzi wiedzę na zadany temat, pogłębia ją i – w pewnym stopniu – porządkuje – tłumaczy. –Wbrew pojawiającym się opiniom nie warto zakazywać uczniom i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta