Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy zakaz konkurencji można odwołać

16 marca 2023 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Jeżeli umowa lojalnościowa po ustaniu zatrudnienia nie przewiduje możliwości jej wcześniejszego rozwiązania, pracodawca nie uwolni się od wypłaty odszkodowania, nawet gdy zakaz konkurencji przestanie być zasadny.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji zawartej na czas po ustaniu zatrudnienia budzi w praktyce znaczne wątpliwości. Dlatego warto zwrócić uwagę na przesłanki dopuszczalności takiego zakończenia umowy.

Umowa terminowa

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umową terminową. Musi więc zawierać wskazanie okresu, na jaki została zawarta. W kodeksie pracy nie określono przy tym maksymalnego czasu trwania tego rodzaju umów, pozostawiając to swobodzie stron. Jednak umowa ta nie może zostać zawarta na czas nieokreślony, gdyż byłoby to sprzeczne z przepisami prawa pracy.

Przepisy nie przewidują możliwości jej wcześniejszego rozwiązania w drodze jednostronnych czynności pracodawcy. Zatem co do zasady umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia powinna trwać przez okres, na jaki strony ją zawarły. Aby to zmienić, strony mogą zamieścić w umowie odmienne postanowienia. Jest kilka takich możliwości.

Możliwe wypowiedzenie…

W szczególności mogą wprowadzić do niej zapisy np. umożliwiające pracodawcy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem lub przewidujące takie uprawnienie dla obu stron umowy. Tak wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 26 lutego 2003 r. (I PK 139/02), stwierdzając, że w czasie trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia strony mogą zmienić swoje zobowiązania, a nawet rozwiązać taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament