Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gabinet Cieni RPP podnosi stopy

16 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
RPP z Adamem Glapińskim na czele nie zmieniła w marcu stóp
autor zdjęcia: twitter / Biuro Prasowe NBP
źródło: Rzeczpospolita
RPP z Adamem Glapińskim na czele nie zmieniła w marcu stóp

Utworzony przez studentów SGH Gabinet Cieni RPP podniósł na marcowym zebraniu stopy procentowe o 25 punktów procentowych. Obrady obserwowała prof. Joanna Tyrowicz z prawdziwej RPP.

Gabinet Cieni Rady Polityki Pieniężnej utworzyli studenci koła naukowego finansów i makroekonomii Szkoły Głównej Handlowej. – Prowadzimy analizy danych gospodarczych, uczestniczymy w szkoleniach z zakresu polityki monetarnej, a raz w miesiącu podejmujemy demokratyczną decyzję o poziomie stóp procentowych banku centralnego, poziomie najbardziej dopasowanym do bieżącej sytuacji – tłumaczą studenci. –- Naszym celem nie jest naśladowanie prac ani przewidywanie ruchów rzeczywistej RPP – dodają.

W projekcie uczestniczy dziesięć osób o statusie członka Gabinetu Cieni RPP, pracują w pięciu dwuosobowych zespołach. Każdy zajmuje się jednym z sektorów gospodarki: zagranicznym, realnym, monetarnym, rynków finansowych oraz finansów publicznych. Tak podzieleni członkowie Gabinetu Cieni na comiesięcznych posiedzeniach głosują w sprawie zmiany stóp procentowych. Wspomagają ich asystenci, czyli osoby zdobywające wiedzę z zakresu polityki pieniężnej i przygotowujące się, by w przyszłości zostać pełnoprawnymi członkami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12522

Wydanie: 12522

Spis treści

Reklama

Zamów abonament