Były duże zyski, są spore straty. Co dalej z firmami technologicznymi
POMNAŻANIE KAPITAŁU | Wyniki funduszy inwestujących w spółki technologiczne w ubiegłym roku mocno się pogorszyły
Notowania akcji wielu spółek technologicznych, zwłaszcza małych, w ostatnich miesiącach mocno spadały, nawet o kilkadziesiąt procent. Wcześniej, w czasie pandemii, sektor ten przeżywał hossę. W Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko tam, rozkwitały start-upy, korzystając z taniego finansowania – również za pośrednictwem Silicon Valley Bank (SVB), który upadł w marcu tego roku. Luźna polityka pieniężna banków centralnych zachęcała inwestorów do zakupu akcji.
Masowa fascynacja spółkami technologicznymi skończyła się w ubiegłym roku. Podwyżki stóp procentowych spowodowały wzrost kosztów zadłużenia. Firmy technologiczne (Facebook, Google, Snapchat, Twitter i inne) zaczęły zwalniać pracowników.
Jak mówi Rafał Bogusławski, główny strateg KupFundusz i Analizy Online, problemy z finansowaniem start-upów ujawniły się już wcześniej. W czwartym kwartale start-upy w USA pozyskały jedynie 10 mld dol., najmniej od 2017 r. Część firm tworzonych w branży technologicznej trudno nazwać innowacyjnymi. W czasie hossy pojawiają się pomysły, które mają niską wartość użytkową. Ale gdy hossa się kończy, następuje szybka weryfikacja i firmy, które nie są w stanie pokazać planu zamiany pomysłu na dodatni cash flow, kończą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta