Podmiot powiązany w ujęciu podatkowym i rachunkowym
Polskie regulacje w zakresie podatków i rachunkowości inaczej podchodzą do definicji pojęcia podmiotu powiązanego. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza w celu prawidłowego wypełnienia obowiązków podatkowych oraz księgowych.
Polskie przepisy rachunkowe i podatkowe różnią się od siebie. Dotyczy to szeregu kwestii, w tym m.in. podejścia do amortyzacji czy ustalania wyników finansowych przez jednostkę/ podatnika, roku rachunkowego czy podatkowego, które też mogą być odmiennie określone.
Szereg różnic
Celem regulacji rachunkowych jest przedstawienie rzetelnych informacji o rzeczywistym obrazie finansowym przedsiębiorstwa (uzależnionym również od wpływu podmiotów powiązanych). Natomiast w przypadku przepisów podatkowych dotyczących cen transferowych celem tych przepisów jest zapewnienie rynkowego charakteru rozliczeń między podmiotami powiązanymi (zasada arm’s length). Chcąc więc prawidłowo określić zakres obowiązków sprawozdawczych z zakresu rachunkowości, czy podatkowych z zakresu cen transferowych należy wziąć pod uwagę właściwą definicję powiązań określoną w odpowiednich przepisach.
Definicja w ustawie o rachunkowości …
Zgodnie z ustawą o rachunkowości jednostkami powiązanymi są dwie lub więcej jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, tj. jednostka dominująca (sprawująca kontrolę) oraz jej jednostki zależne. Oznacza to, że powiązania w ustawie o rachunkowości dotyczą głównie podmiotów powiązanych kapitałowo.
W praktyce biznesowej przedsiębiorstwa w zakresie przepisów o rachunkowości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta