Przy wznowieniu nie chodzi tylko o pewność prawa
Każdy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, na który powołuje się podatnik, daje fiskusowi podstawę do weryfikacji wcześniejszej wykładni prawa i jej korekty.
Od kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej, stosowanie prawa, w tym podatkowego, jest jeszcze bardziej wymagające, także dla urzędników. Zwłaszcza że w grę wchodzi jeszcze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może mieć istotne przełożenie na ostateczne decyzje. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 23 lutego 2023 r.
Kłopotliwe stawki VAT
Pierwotnie sprawa dotyczyła właściwej stawki VAT na dostawę pizzy. Ostatecznie jednak na jej kanwie powstał spór o wznowienie postępowania. Podatnik w lipcu 2021 r. złożył bowiem wniosek o ponowne rozpoznanie jego sprawy dotyczącej stawki, a zakończonej już decyzją fiskusa. A powołał się na wyrok TSUE z 22 kwietnia 2021 r. (C-703/19). Zdaniem podatnika TSUE, orzekając w analogicznej sprawie, stwierdził, że zastosowanie powinna mieć stawka VAT 5 proc., powołując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta