Fundacja rodzinna – nieopodatkowana działalność gospodarcza
Fundacja rodzinna, która ma wejść do polskiego porządku prawnego w maju tego roku, poza tym, że może być efektywnym narzędziem sukcesji, podlega też specyficznemu, preferencyjnemu opodatkowaniu. Jednakże, nim ustawa weszła w życie, pojawił się projekt jej nowelizacji, który uszczelnia też przepisy podatkowe i znacznie je komplikuje.
W artykule omówiony zostanie zakres dopuszczalnej i nieopodatkowanej działalności gospodarczej. Opodatkowanie wypłat do beneficjentów oraz ukrytych zysków zostanie przestawione w następnych częściach cyklu.
Zwolnienie podmiotowe
Pierwotna idea była prosta – fundacja rodzinna została dopisana do katalogu podmiotów zwolnionych z opodatkowania, zawartego w art. 6 ustawy o CIT. Regulacja ta wskazuje więc, że brak opodatkowania fundacji był głównym i zasadniczym celem ustawodawcy. Zasada ta doznaje jednak kilku istotnych ograniczeń, określonych w przepisach szczególnych.
Zgodnie z nimi, zwolnienie nie dotyczy:
∑ podatku od przychodów z budynków;
∑ działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej;
∑ sytuacji wypłaty świadczeń do beneficjentów fundacji;
∑ przekazania mienia w związku z likwidacją fundacji;
∑ świadczeń stanowiących ukryte zyski.
Dozwolona działalność gospodarcza
Artykuł 5 ustawy o fundacji rodzinnej przewiduje, że fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą tylko w zakresie:
∑ zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
∑ najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta