Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alternatywna dokumentacja przy stosowaniu stawki 0 proc. do eksportu towarów

05 kwietnia 2023 | Rachunkowość | Remigiusz Fijak Sandra Telman

Przez wiele lat organy podatkowe podchodziły do zastosowania stawki 0 proc. przy eksporcie towarów formalnie i często wskazywały na bezwzględny obowiązek posługiwania się komunikatem celnym IE-599, który jednoznacznie potwierdza wywóz towarów poza terytorium wspólnoty. Niestety, w rzeczywistości gospodarczej podatnicy często nie z własnej winy, pomimo podejmowania należytych starań, nie są stanie realizować skutecznie obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji eksportowej towarów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako pierwszy dostrzegł szeroki problem, jakim było utrudnianie podatnikom przez lata stosowania preferencyjnej stawki O proc. VAT do dokonywanych eksportów towarów.

TSUE zainicjował pozytywną zmianę

W wyroku TSUE z 28 marca 2019 r. w sprawie C-275/18 trybunał dokonał rozszerzającej wykładni dotychczasowych przepisów, podnosząc, że podatnik nie ma konieczności objęcia procedurą celną wywozu towarów w sytuacji, w której bezsporne jest, że zostały spełnione materialnoprawne przesłanki zwolnienia, w tym w szczególności przesłanka faktycznego wyprowadzenia danych towarów z terytorium UE. Jeśli zostanie wykazane, że towary faktycznie opuściły UE, to ich dostawa musi być opodatkowana stawką O proc. VAT, nawet jeśli podatnik pominął warunek formalny taki jak zastosowanie procedury celnej. Orzeczenie to miało fundamentalny wpływ na naszą doktrynę orzeczniczą. Sądy administracyjne w Polsce zaczęły także podkreślać w swoich orzeczeniach, że brak spełnienia warunków formalnych przez podatnika nie może skutkować odmówieniem podatnikowi prawa do zastosowania O proc. stawki VAT.

W orzecznictwie szczególnie podkreśla się, że katalog dokumentów wskazany w art. 41 ust. 6a ustawy o VAT, jest katalogiem otwartym, co oznacza, że podatnik dla wykazania eksportu może posłużyć się każdym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12539

Wydanie: 12539

Spis treści
Zamów abonament