Wypłatę z luksemburskiej spółki trzeba rozliczyć
Środki otrzymane tytułem zwrotu równowartości części wkładu, tj. wartości pieniężnej wniesionych wkładów niepieniężnych to przychód.
Sprawa dotyczyła skutków jakie na gruncie ustawy o PIT wywoła zwrot w formie pieniężnej części wkładu ze spółki. We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że jest wspólnikiem o w spółce luksemburskiej występując jako tzw. limited partner. Spółka nie jest osobą prawną. Podatnikami podatku dochodowego są jej wspólnicy, a nie ona. Spółka wyemitowała na jego rzecz papiery wartościowe inkorporujące w sobie prawa udziałowe będące w polskiej terminologii odpowiednikiem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej. W związku z tym ma otrzymać środki jako zwrot równowartości części wkładu ze spółki tj. równowartość pieniężną wniesionych wkładów niepieniężnych. Podatnik był przekonany, że taka operacja nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu.
Innego zdania był fiskus. Za bez znaczenia uznał okoliczność, że w prawie luksemburskim nie ma odpowiednika pojęcia polskiego udziału kapitałowego funkcjonującego. Od 2022 r. nowelą do ustawy o PIT do systemu został bowiem wprowadzony wyraźny przepis, że przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki nie będącej osobą prawną z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta