Brak reakcji urzędników na czas oznacza milczącą zgodę dla inwestora
Sprzeciw od zgłoszenia robót budowlanych wniesiony przez właściwy organ architektoniczno-budowlany po upływie terminu jest prawnie nieskuteczny.
Część inwestycji budowlanych w Polsce została uproszczona, ale nie oznacza to, że urzędnicy zostali pozbawieni zupełnie możliwości zareagowania na zamierzenia inwestorów. Jednym z takich uprawnień jest możliwość wniesienia sprzeciwu. Jednak i ten musi się mieść w granicach prawa. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 7 marca 2023 r.
Letnia przystań
Sprawa dotyczyła budowy letniska. W czerwcu 2022 r. inwestorka zgłosiła staroście zamiar budowy domku rekreacyjnego drewnianego, pokrytego papą. Ten jednak wniósł od niego sprzeciw na podstawie art. 30 ust. 5 oraz ust. 6 pkt 2 prawa budowlanego.
Tłumaczył, że planowane przedsięwzięcie jest sprzeczne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka inwestycyjna zlokalizowana jest bowiem na terenie przeznaczonym do zabudowy jednorodzinnej i usług nieuciążliwych. A zgodnie z planem inne przeznaczenie terenu nie jest dopuszczalne. Starosta przekonywał, że czym innym jest zabudowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta