Jak rozliczyć pracę zdalną ukraińskiego pracownika
Zgłoszenie się zagranicznego pracodawcy jako płatnika składek w ZUS nie zobowiązuje go do wypełniania obowiązków płatnika podatku.
Pierwszym pytaniem, które nasuwa się w przypadku pracownika wykonującego pracę zdalną, dotyczy tego, gdzie należy płacić ubezpieczenie społeczne.
Odpowiedź na to pytanie zobrazujemy następującym przykładem.
Firma z siedzibą na terenie Ukrainy zatrudnia legalnie ukraińskich pracowników, którzy przez wojnę przebywają w Polsce od roku. Pracownicy pracują zdalnie na rzecz ukraińskiego pracodawcy i otrzymują wynagrodzenie z Ukrainy wypłacane z banku w polskiej walucie. Właściciel ukraińskiej firmy nie wie, czy pracownicy jego firmy mogą pracować zdalnie w Polsce i czy powinni być zgłoszeni do polskiego ZUS oraz czy należy ich wynagrodzenia opodatkować w Polsce?
W tym przypadku, pierwszej kolejności, należy ustalić miejsce świadczenia pracy. W praktyce przyjmuje się zasadę, że miejscem świadczenia pracy jest kraj w którym znajduje się siedziba pracodawcy, a więc zgodnie z zasadą terytorialności składki na ubezpieczenia społeczne powinny być odprowadzane w tym kraju gdzie ma siedzibę pracodawca. Jednak mogą powstać wątpliwości gdzie opodatkować i oskładkować wynagrodzenia w przypadku gdy ukraińscy pracownicy przebywają w Polsce dość długo.
Jeżeli praca wykonywana jest w całości z obszaru Polski i pracownicy korzystają z opieki zdrowotnej w Polsce to zastosowanie może mieć art.6 ust.1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wskazany przepis uzależnia objęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta