Metoda najpopularniejsza nie zawsze się sprawdzi
Podatnicy, którzy sporządzają analizy porównawcze, decydują się najczęściej na stosowanie metody marży transakcyjnej netto. Nie w każdym przypadku będzie to jednak najlepszy wybór.
Podmioty działające w grupach kapitałowych rzadko decydują się na wybór metody marży transakcyjnej netto (TNMM) przy kalkulacji wynagrodzenia w transakcjach kontrolowanych. Znacznie częściej do samej kalkulacji wynagrodzenia wykorzystują metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej oraz metodę koszt plus. Inaczej wygląda jednak wybór metody w przypadku weryfikacji cen transferowych podczas sporządzania analiz porównawczych. Wówczas najpowszechniej wybieraną metodą jest metoda TNMM, z uwagi na jej prostotę i możliwość wykorzystania łatwo dostępnych danych. Chociaż metoda ta jest powszechnie znana i często używana, jej zastosowanie w praktyce może jednak zaskoczyć i wiązać się z niespodziewanymi wcześniej trudnościami.
Najpierw podstawy
W przeciwieństwie do niektórych innych metod weryfikacji cen transferowych metoda TNMM polega na weryfikacji poziomu wskaźnika finansowego (określanego szeroko mianem marży transakcyjnej netto) w odniesieniu do odpowiedniej bazy. W praktyce oznacza to, że w analizie cen transferowych za pomocą metody TNMM porównuje się poziom wybranego wskaźnika finansowego osiągniętego przez podmiot na transakcji kontrolowanej do poziomów tego samego wskaźnika osiągniętych przez porównywalne podmioty niezależne na rynku. W ten sposób podmioty powiązane mogą ustalić lub zweryfikować rynkowy poziom wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta