Mieszkańcy chcą więcej zieleni
Parki, zieleńce, ogrody społeczne, tereny rekreacji – to inwestycje, których coraz głośniej domagają się mieszkańcy miast.
Nie ukrywają, że wolą, aby ich najbliższe sąsiedztwo było zielone. Chcą więcej miejsca do spacerów, spędzania wolnego czasu czy aktywnej rekreacji. Większość samorządów dopasowuje się do tych trendów i pracuje nad zwiększeniem udziału zieleni w miejskiej strukturze.
Miasta zabiegają o to w różny sposób: zagospodarowują już istniejące działki z zielenią, ale też organizują „pod zieleń” zupełnie nowe obszary, kupują działki leśne. Sporo zielonych inwestycji – zwłaszcza mniejszych jeżeli chodzi o zakres – to zgłoszone przez mieszkańców projekty budżetu obywatelskiego (BO). Bywa, że obywatelskie projekty realizowane są latami. I tak np. w Krakowie na wprowadzenie zmian w ul. Krupniczej – jej rozbetonowanie i zmianę w deptak oraz posadzenie drzew i krzewów krakowianie czekali dziesięć lat, bo tyle liczy projekt „Zielona Krupnicza”.
Park z kąpieliskiem
Inną, przykładowo „trudną” inwestycją, jest Zakrzówek – największy park w Krakowie, którego otwarcie miasto ostatecznie zaplanowało na czerwiec tego roku. Zakrzówek to teren dawnego kamieniołomu, sztuczny, ale urokliwy zbiornik wodny. Miasto po wykupieniu części działek postanowiło uporządkować to miejsce i utworzyć park ze strzeżonym kąpieliskiem. Dziś Zakrzówek jest potężnym kompleksem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta