W Radzie Dialogu Społecznego w końcu ruszają negocjacje płacowe
W poniedziałek ma się rozstrzygnąć, czy w kwestii wysokości pensji minimalnej na przyszły rok, podwyżek w budżetówce i waloryzacji świadczeń partnerzy społeczni mówią jednym głosem.
Jeśli pracodawcy i związkowcy nie porozumieją się, to każda ze stron będzie miała pięć dni na przygotowanie odrębnego stanowiska.
Potem swoje propozycje przedstawi rząd. Na razie żadna ze stron nie chce twardo artykułować swojego stanowiska, licząc na to, że konsensus w każdym obszarze jest, przynajmniej w teorii, możliwy.
– Spadek wynagrodzeń realnych i ubożenie społeczeństwa zwiększają oczekiwania płacowe. Trudno w chwili obecnej przesądzić, ile wyniesie pensja minimalna w 2024 r. Ewentualny wzrost powyżej ustawowego minimum będzie zależeć od wyników negocjacji – wskazuje Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta