Droga dojazdowa i rondo w kosztach inwestora
Spółka rozliczy w swoim rachunku podatkowym wydatki poniesione na wybudowanie infrastruktury dodatkowej, która jest niezbędna dla realizacji głównego przedsięwzięcia.
Częstym warunkiem realizacji inwestycji przez podatnika jest wybudowanie różnego rodzaju infrastruktury dodatkowej, jak np. drogi dojazdowej lub ronda. Wybudowanie infrastruktury dodatkowej jest niezbędne w celu zrealizowania inwestycji, gdyż jej brak uniemożliwiałby lub utrudniałby prawidłowe funkcjonowanie, korzystanie oraz eksploatowanie zrealizowanej inwestycji. W takich przypadkach infrastruktura dodatkowa jest realizowana, a następnie przekazywana przez podatnika nieodpłatnie na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze którego realizowana jest inwestycja, na podstawie zawartej umowy.
Obowiązek realizacji inwestycji w postaci wybudowania infrastruktury dodatkowej wynika z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z tym przepisem budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia.
Koszty realizacji inwestycji drogowej niejednokrotnie zwiększają znacząco łączne koszty całego przedsięwzięcia, natomiast co do zasady własność infrastruktury dodatkowej przekazywana jest na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Dlatego powstaje wątpliwość, czy wydatki na realizację inwestycji drogowej niezbędnej dla realizacji głównej inwestycji mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Musi być związek przyczynowy
Definicja kosztu uzyskania przychodu sformułowana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta