Co zaleca Ministerstwa Finansów
W metodyce w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych MF wskazuje, jakie obszary podatnik powinien zweryfikować przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentem.
Podatnik, któremu grozi pozbawienie prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z tym, że jakiś inny podmiot na wcześniejszym etapie obrotu dopuścił się oszustwa podatkowego, powinien móc wykazać się dobrą wiarą, a więc że nie wiedział ani nie mógł wiedzieć, że jakiś inny podmiot dopuścił się oszustwa podatkowego. W tym celu podatnik ten powinien wykazać, że dochował należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta.
Zgodnie z „Metodyką w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych” (dalej: „Metodyka”), wydaną przez Ministerstwo Finansów w 2018 r., pierwszym aspektem, jaki podatnik powinien zweryfikować przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentem, jest aspekt formalny.
Aspekt formalny
Podatnik powinien więc zweryfikować przede wszystkim to, czy:
∑ kontrahent jest zarejestrowany w KRS lub w CEIDG,
∑ kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT (obecnie można to sprawdzić przez portal Ministerstwa Finansów; wcześniej natomiast można było dokonać takiej weryfikacji poprzez złożenie wniosku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego),
∑ kontrahent jest wpisany do wykazu podmiotów wykreślonych z rejestru podatników VAT,
∑ kontrahent ma odpowiednie zezwolenia (koncesje) na obrót towarami, które takich zezwoleń (koncesji) wymagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta