Ryczałt od dywidendy trzeba pomniejszać na bieżąco
Spółka opodatkowana estońskim CIT, która wypłaca wspólnikowi jego udział w zysku, zobowiązana jest do zastosowania pomniejszenia podatku potrącanego od tej kwoty już w dniu wypłaty.
Co do zasady obowiązek podatkowy u spółki opodatkowanej estońskim CIT powstaje w momencie wypłaty zysku (dywidendy) na rzecz jej wspólników/udziałowców. Wypłata dywidendy wspólnikowi powoduje u niego powstanie obowiązku podatkowego z tytułu zysków kapitałowych. Podatek wspólnika można jednak pomniejszyć o część podatku zapłaconego przez spółkę.
Mając na względzie, że ryczałt od dochodów spółek (CIT estoński) płacony jest dopiero do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o wypłacie zysku, a PIT od dywidendy wspólnika należy potrącić już w dniu wypłaty, wątpliwości może budzić ustalenie momentu pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych o należny CIT estoński.
Co wynika z przepisów
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku spółek opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek jest uregulowany w art. 28t ust. 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z tym przepisem podatnik jest obowiązany do zapłaty:
1) ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat – do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;
2) ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta