Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należyta staranność jest niezbędna w rozliczeniach VAT

29 maja 2023 | Podatki i księgowość | Artur Chamot

W pewnych okolicznościach przedsiębiorca może zostać pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego. Aby uniknąć takiej sytuacji powinien przed podjęciem współpracy starać się zweryfikować wiarygodność swojego kontrahenta.

W relacjach handlowych podatnicy powinni wykazywać należytą staranność przy doborze kontrahentów. Brak zachowania należytej staranności może prowadzić do opłakanych skutków m.in. w zakresie VAT. W przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy, że podatnik nie wykazał należytej staranności, grozi mu przede wszystkim pozbawienie prawa do odliczenia VAT z faktur, które otrzymał. Dlatego warto przyjrzeć się, co kryje się pod pojęciem „należytej staranności”, nazywanej również „dobrą wiarą”.

Co mówią przepisy

Zgodnie z ustawą o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanych faktur w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Równocześnie ustawa o VAT zastrzega, że w pewnych okolicznościach podatnik może zostać pozbawiony prawa do odliczenia VAT naliczonego. Ustawa o VAT wskazuje, że otrzymane faktury nie stanowią podstawy do odliczenia podatku między innymi gdy:

∑ sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

∑ faktury stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

∑ faktury podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

∑...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12582

Wydanie: 12582

Spis treści

Reklama

Zamów abonament